Okulumuz Tarihçesi

OKULUMUZUN TARİHÇESİ

A) Açılışı: Okulumuz; "Söğütözü Anadolu Lisesi" adıyla, 1984-1985 Eğitim-Öğretim yılında 15.09.1984 tarihinde, Hizmet İçi Eğitim Dairesi Başkanlığına ait Beşevler´deki Öğretmen Yetiştirme Merkezi binasında eğitim ve öğretime başlamıştır. İki ders yılı bu binada faaliyet gösterdikten sonra, inşaatı tamamlanan  Söğütözü'ndeki derslik, spor salonu, yemekhane, kız-erkek öğrenci yurdundan oluşan 40 dönümlük bu yerleşkede1986-1987 Eğitim-Öğretim yılından itibaren faaliyetine başlamış ve 35 yıl burada eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmüştür. Okulumuz, yerinin TOBB-ETÜ'ye devredilmesi ve adı geçen kuruluş tarafından Çankaya Beytepe Mahallesinde yaptırılan yeni binasına taşınarak 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında faaliyete geçmiştir.

B) Adımız: Bilindiği gibi, Sakarya Meydan Muharebesi'ni 12 Eylül 1921'de olağanüstü bir başarıyla kazanan büyük Atatürk'e, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, 19 Eylül 1921 tarihinde "Mareşal ve Gazi" unvanı verilmiştir. Atatürk´ün en çok önem verdiği, bu nedenle imza olarak da kullandığı bu "Gazi" unvanı;

a) Öğrencilerde Atatürk bilincini geliştirmek,

b) Büyük kurtarıcımızın kutsal adıyla onları her yönden motive etmek,

c) Okulu sevdirmek ve gururlanmalarını sağlamak,

d) Bu ad içeriğinde davranışlarına özellik ve olgunluk kazandırmak,

e) Nihayet Ata´nın adını daima canlı tutmak ve yaşatmak için Müdürlüğümüzün teklifi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı´nın 18.08.1987 gün ve 24634 sayılı onayı ile okulumuza ad olarak verilmiş; amblem olarak da "Gazi" imzası seçilmiştir. Her Gazili, bu imzayı göğsünde ve kalbinin derinliklerinde gururla taşımaktadır.